Uudised
19.03 Swedbank: eluaseme taskukohasus paranes Balti pealinnadest kõige enam Tallinnas
19.03 Swedbank: huvi kinnisvara soetamise vastu on tõusuteel
Jata soov

Soovid kinnisvara myya?

KoduKauniks

Spordimaailm

 
Kinnisvarauudised Ehitusuudised Rahandusuudised Majandusuudised Maakonnauudised
  Otsi uudist märksõna järgi Otsi uudist kuu järgi
Swedbank: eluaseme taskukohasus paranes Balti pealinnadest kõige enam Tallinnas
19. märts 2012
Balti eluaseme taskukohasuse indeksi (BETI) kohaselt paranes 2011. aasta neljandas kvartalis leibkonna võimekus eluaseme soetamiseks kõige enam Tallinnas. Mõnevõrra vähem suurenes indeksi väärtus Riias, kuid Vilniuses eluaseme taskukohasus langes. Tallinnas oli BETI väärtus neljandas kvartalis 154,3 (144,2 kolmandas kvartalis).

„Tallinna BETI väärtuse suure tõusu peamiseks põhjuseks on kasvanud palgad. Lisaks avaldasid indeksi tõusule mõju ka langenud intressimäärad (9 protsendipunkti võrra). Korterihinnad püsisid viimases kvartalis enam-vähem muutumatuna ega mõjutanud seetõttu indeksi väärtust oluliselt,“ selgitab indeksi muutuse põhjuseid Swedbanki peaökonomist Annika Paabut.

Swedbanki poolt kvartaalselt avaldatava indeksi arvutamisel on võetud aluseks leibkond, kelle sissetulek on võrdne 1,5 keskmise netopalgaga ja kes soovib osta 55 m² suurust korterit. Kui indeksi väärtus on suurem kui 100, on leibkonna jaoks eluase taskukohane. Seejuures on arvestatud, et leibkonna kodulaenu tagasimaksed ei tohi ületada 30% netopalgast.

Aeg, mida leibkond vajab kodulaenu sissemakse kogumiseks, vähenes võrreldes kolmanda kvartaliga nii Riias kui ka Tallinnas, ulatudes mõlemas pealinnas 25 kuuni. Vilniuses see ajaperiood aga veidi suurenes – 37 kuuni.

Selleks, et korter muutuks taskukohaseks (ehk BETI = 100), peab leibkonna teenitav netopalk Tallinnas olema vähemalt 766 eurot kuus. Vajalik palgatase peaks Vilniuses olema 827, aga Riias vaid 563 eurot, kuna sealsed kinnisvarahinnad on
Vilniuse ja Tallinnaga võrreldes märkimisväärselt madalamad.

2010. aasta neljanda kvartaliga võrreldes on BETI väärtus langenud nii Vilniuses kui ka Tallinnas. Sealjuures on indeksi langus olnud suurem Tallinnas, kus korterihindade taastumine on olnud jõudsam kui palgakasv.

Balti eluaseme taskukohasuse indeks on informatiivne näitaja, mis põhineb avalikel makromajanduslikel andmetel ega jaga otseseid soovitusi ega juhiseid, sealhulgas leibkonna võimaliku laenuvõtmise või panga laenupoliitika kohta.

Loe täpsemalt edasi siit
Telli uudiste kokkuvõte e-postile: