Uudised
12.04 Uus standard tõstab maaklerteenuste kvaliteeti
09.04 Nõuanne: elamispinna suurust kontrolli ehitisregistrist
09.04 Märtsis tõusis kinnisvaratehingute hulk märgatavalt
09.04 LVM Kinnisvara: 10 nõuannet, kuidas osta kinnisvara kuni veerandi võrra odavamalt
09.04 Uue seaduse kohaselt pole üksikelamu jaoks detailplaneeringut tarvis
Soovid kinnisvara myya?

Jata soov

Spordimaailm

KoduKauniks

 
Kinnisvarauudised Ehitusuudised Rahandusuudised Majandusuudised Maakonnauudised
  Otsi uudist märksõna järgi Otsi uudist kuu järgi
Nõuanne: elamispinna suurust kontrolli ehitisregistrist
09. aprill 2012
Domus Kinnisvara blogi
Raul Reino

Kinnisvara huvilistes võib kinnisvaraportaalides ringi liikudes või siis ka objekte külastades tekkida kahtlus mõne elamispinna suuruse osas. Näiteks on reklaamis märgitud 3-toalise korteri suuruseks 75 m2, aga korterit üle vaadates avarust ei paista ning pigem jääb korterist kitsas mulje. Siin tuleb „usalda, aga kontrolli“ elumotot järgivale inimesele appi riiklik ehitisregister, mis asub asub aadressil www.ehr.ee, mille abil kõik arvutikasutajad saavad otsida registreeritud ehitisi ja vaadata nende andmeid tasuta. Piisab vaid aadressi teadmisest ja tavakodanik saab veenduda, kui suur on ametlikult korteri üldpind, kui palju on elamispinda, aga ka andmeid tehnosüsteemide, kandekonstruktsioonide, ehitusloa jms kohta.

Selle, miks erineb teinekord reklaamis olev korteri suurus tegelikust numbrist, on mitmeid põhjuseid. Rindejoonest ühel pool on kavalad korteriomanikud, kes nii üritavad pakutavat kaupa näidata tegelikust uhkemana ja lisada üldpinna hulka kõikvõimalikud rõdud, panipaigad, üldkasutatavad koridorid, terassid või lihtsalt tegelikkuses seadustamata pinnad. Selle „kunstilise liialduse“ põhjuseks võib olla soov viia madalamaks korteri ruutmeetri hind ja seega näidata kauba hinda veidi odavamalt ning suurendada selle konkurentsivõimet. Tihtilugu on ebakorrektse üldpinna näitamise põhjuseks aga teadmatus.

Infot elamispinna suuruse kohta saab ka e-kinnistusraamatust, kus päringud on kodanikule küll tasulised, kuid info juriidiliselt korrektne ja ajakohane.
Telli uudiste kokkuvõte e-postile: